دسته‌بندی نشده

استعلام معاینه فنی چگونه انجام میشود؟

توسط 30 آوریل 2021 می 2nd, 2021 دیدگاهی ثبت نشده

معاینه فنی چیست؟

به مجموعه آزمایشاتی که جهت تایید استاندارد های ایمنی و عدم انتشار گاز های آلاینده توسط شرکت های دولتی انجام میشود معاینه فنی گفته میشود.

استعام معاینه فنی

معاینه فنی چیست و چگونه معاینه فنی خودرو را استعلام بگیریم

در معاینه فنی چه بخش هایی از ماشین مورد بررسی قرار میگیرد و شرایط معاینه فنی خودرو چیست؟

بررسی قطعات و مشخصات ظاهری خودرو

 1. چراغ ها
  چراغ های ترمز، دنده عقب، چراغ های جلو، چراغ راهنما، چراغ های عقب، وضعیت تلق چراغ ها، وضعیت بلوری چراغ ها
 2. کمربند ایمنی
 3. شیشه ها
 4. برف پاک کن ها
 5. وضعیت پوسیدگی بدنه خودرو
 6. اگزوز
 7. لاستیک ها

بررسی و معاینه آلایندگی های خروجی

 • با استفاده از یک دستگاه مخصوص خروجی دود اگزور را بررسی میکنند. و بر اساس مجوز ها و استاندارد هایی که توسط سازمان حفظ محیط زیست تعیین شده و برچسب صلاحیت یا عدم صلاحیت صادر میشود.

معاینه لغزش جانبی یا بالانس تایر ها

 • در این قسمت نیز با استفاده از یک دستگاه مخصوص میزان هم راستا بودن تایر ها را اندازه گیری میکنند اگر مشکلی باشد باعث ساییدگی تایر میشود و هنگام رانندگی فرمان از کنترل خارج میشود.

معاینه کمک فنر های محور جلو و عقب

 • کمک فنر ها باید از استاندارد های تعیین شده خارج نشوند تا هم برای سرنشینان خودرو مناسب باشد و هم توانایی چسبندگی و ترمز گرفتن در مناطق پر پیچ و خم را فراهم کنند.

معاینه سیستم ترمز خودرو و عملکرد آن

 • سیستم ترمز خودرو که مهم ترین بخش آن است در معاینه فنی نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.در این آزمون مقدار نیروی ترمز دستی و چرخ های جلو و عقب مورد بررسی قرار میگیرند.و با استفاده از نرم افزار نیروی شتاب ترمز گیری و ترمز دستی اشکالات موجود را پیدا کرده و بر طرف میکنند.

بررسی قطعات مختلف ماشین در معاینه فنیمعاینه فنی ویژه یا برتر چه نوع معاینه فنی است؟

به معاینه فنی مخصوص خودرو های برقی و هیبریدی که در سراسر مراکز معاینه فنی های تهران فعال هستند گفته میشود.طبق اظهارات مدیر عامل ستاد معاینه فنی رانندگانی که قصد استفاده از طرح ترافیک را دارند باید برگه ی معاینه فنی ویژه را داشته باشند.
لازم به ذکر است که خودرو هایی که به تازگی برگه ی معاینه فنی را دریافت کردند با پرداخت نصف هزنیه میتوانند در معاینه فنی برتر نیز شرکت کنند.

استعلام معاینه فنی آنلاین با استفاده از دوربین ثبت طرح ترافیک!

قانونی به تازگی در تهران ثبت و به اجرا رسید که طبق آن فقط خودرو هایی میتوانند به محدوده ترافیکی ورود کنند که در سامانه سیمفا معاینه فنی ویژه خود را به ثبت رسانده باشند. در غیر این صورت اگر به محدوده ترافیکی وارد شوند دوربین ها به صورت آنلاین استعلام گرفته و برای هر ساعت 20هزار تومان جریمه خواهند شد.
با به ثبت رسیدن این قانون افراد سودجو دست به کار شدند و با حقه هایی همچون معاینه کردن یک ماشین و ثبت چندین خودرو در سامانه سیمفا توانستند تعدادی از هم وطنان عزیز را گمراه کرده و از آنها کلاه برداری کنند.

استعلام معاینه فنی از طریق دوربین

دوربین ثبت و استعلام معاینه فنی

سامانه استعلام معاینه فنی:

سیمفا سامانه یکپارچه برای معاینه فنی تمامی خودر های سبک و خودر های سنگین راه اندازی شد. شما با مراجه به وب سایت سیمفا به نشانی https://symfa.ir و با کلیک کردن بر بروی استعلام گواهی استعلام آنلاین معاینه فنی خودرو خود را انجام دهید.

سامانه استعلام معاینه فنی

سیمفا سامانه یکپارچه معاینه فنی

رزرو نوبت اینترنتی برای گرفتن معاینه فنی

برای رزرو نوبت معاینه فنی آنلاین در تهران و جلوگیری از اتلاف وقت و سردرگمی میبایست با استفاده از سامانه رزرو آنلاین ستاد معاینه فنی استان تهران به نشانی https://inspection.tehran.ir و ثبت نام در وبسایت و تعیین وقت قبلی به مرکز مورد نظر رفته و معاینه فنی خود را انجام دهید. برای استفاده و دانلود برنامه سیمفا میتوانید از این لینک آن را دانلود کنید.

سامانه پیامکی استعلام معاینه فنی

شما میتوانید با ارسال کردن عدد 1 به شماره پیامکی 200112 از وقت معاینه فنی در مراکز با خبر شوید و به موقع در آن حضور یابید.برای ارتباط با پشتیانی سامانه استعلام  معاینه فنی میتوانید با شماره تلفن 41787 تماس بگیرید.

جریمه دیرکرد و ثبت دوربین معاینه فنی

طبق اعلامیه سامانه معاینه فنی در سطح شهر تهران با به کار گذاشتن و فعال کردن 1240 دوربین هوشمند میتوانند خودرو های فاقد معاینه فنی را از طریق اسکن شماره پلاک آنها شناسی کنند و در صورت فاقد معاینه فنی 50 هزار تومان جریمه برای آنها ثبت خواهد شد.
طبق اظهارات رئیس پلیس راهور تهران خودروهایی که معاینه فنی ندارند نیز روزی 50 هزار تومان جریمه خواهند شد.پس از جابجایی و باربری توسط خودرویی که معاینه فنی ندارد خودداری فرمایید.

معاینه فنی خودرو های دوگانه سوز

امکان ثبت نام اینترنتی برای معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز وجود ندارد پس مواظب باشید که با تبلیغات فراوان گمراه نشوید چرا که بعد از رفتن به مراکز معاینه فنی خودرو های دوگانه سوز متوجه خواهید شد که کارشنان CNG پس از بررسی خودرو شما را به یک مرکز معاینه فنی گاز میفرستد و در آنجا نیز باید هزنیه های مربوطه را پرداخت نمایید که کلا بین 150هزار تومان تا 230هزار تومان برای شما هزینه خواهد داشت.
لازم به ذکر است که تمامی مراکز معاینه فنی خودروهای 2گانه سوز به صورت 24ساعته فعالیت نمیکنند.

مراکز معاینه فنی شبانه روزی در تهران

طبق گفته ی حسینی منش مدیر عامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران هم اکنون تنها 2 مراکز بیهقی و آبشناسان به صورت شبانه روزی و 24ساعته کار میکنند که در طول شیفت شب حدود 300 خودرو به این مراکز مراجعه میکنند.
اگر استقبال مردم بیشتر شود به تعداد مراکز معاینه فنی شبانه روزی افزوده خواهد شد.

همچنین میتوانید چگونگی استعلام کارت هوشمند رانندگان را نیز بخوانید.

تهینه و انتشار توسط اتوبار و باربری ظریف بار 1500

ظریف بار

برای تماس با ظریف بار شماره 1500بدون پیش شماره را بگیرید

error: Content is protected !!